19. 06. 2019
04071 м. Київ, а/с 110
тел/факс (044) 207-12-58
тел.моб   (066) 346-08-46
home1 search contacts

Андрій Рева: Якби щороку осучаснювалися пенсії, то сьогодні середня пенсія була б 4-5 тисяч гривень, а середня зарплата - близько десяти

smaller text tool iconmedium text tool iconlarger text tool icon

Виступаючи на засіданні Уряду, що пройшло 8 серпня, Прем’єр-Міністр України Володимир Гройсман зазначив: „Зараз ми зіткнулися з тим, що праця наших людей недооцінена”. Це прозвучало в контексті необхідності підвищення мінімальних заробітних плат. Загалом система нарахування заробітних плат вимагає реформування, бо за нинішньої підняти зарплати неможливо.

„Є така апорія древнього філософа Зенона Елейського „Ахіллес і черепаха”. Чи дожене Ахіллес черепаху? Але доганяти він повинен певним чином: черепаха робить рух і ту ж саму відстань повинен проходити Ахіллес. Тобто за той час, доки черепаха буде йти, Ахіллес повинен її наздогнати. Виходить, що кожного разу, коли Ахіллес проходить ту відстань, яку пройшла перед цим черепаха, незважаючи на те, що черепахи хода мікроскопічна, вона буде попереду нього. І що цікаво, чим ближче Ахіллес до черепахи, тим повільніше вони рухаються разом.

Ця дельта буде все меншою і меншою, - наводить паралелі Міністр соціальної політики Андрій Рева. - От якщо ми подивимося на змагання мінімальної заробітної плати і прожиткового мінімуму, а ще до цього додамо перший тарифний розряд, то побачимо, що, чим ближче перший тарифний розряд підходить до мінімальної заробітної плати, чим менша між ними відстань, тим повільніше вони рухаються разом. Тому що задача, що її перед собою поставили автори соціальної системи, яка увесь минулий час формувалася в Україні, полягала в тому, аби зробити одразу, все і негайно. Тобто ми мусимо одночасно підняти заробітну плату – у бюджетній і не бюджетній сфері, тарифи, ну і, звичайно ж, соціальні стандарти. І ще маємо навантаження, або плюс від певної категорії людей, котрі собі через закони пролобіювали прив’язку заробітної плати до мінімальної зарплати, – виходять астрономічні цифри. Ясно, що ця задача вирішитися не мала: Ахілл ніколи не міг догнати черепаху в таких умовах. При цьому люди мали паперові гарантії, що їхня зарплата буде не нижчою певного рівня, що перший тарифний розряд буде приблизно „таким” – і вони були дуже цим задоволені. І до чого це привело за останні два роки? Індекс споживчих цін збільшився на 204%. А мінімальна заробітна плата за цей час виросла на 19%. У цьому році, якщо нічого не міняти, на 6% вона виросла в травні і на 10% виросте в грудні. Цього достатньо? Риторичне запитання.

Ставимо задачу: підняти заробітну плату. Проаналізувавши можливості, ми бачимо, що в рамках цієї системи більше, ніж на 10% мінімалку й прожитковий мінімум ми не піднімемо. Але нас це не влаштовує. Значить, потрібно шукати альтернативний вихід. Який? По-перше, ми відв’язуємо прожитковий мінімум і мінімальну зарплату. Прожитковий мінімум так, як і планувалося, зросте на 10% і разом це – 16%. До речі, вище, ніж індекс інфляції – 12,5% – тобто люди нічого не втратили. Навпаки, нехай і мікроскопічне, але буде поліпшення. А відв’язавши мінімальну заробітну плату від прожиткового мінімуму, ми забезпечимо зростання на 50%. Тобто ми наступаємо не по всьому фронту, а визначаємо точку, де здійснюємо прорив, концентруємо зусилля і забезпечуємо його на 50%”.

Що це дає? На думку Міністра, в приватному секторі, там де є тіньові зарплати, це нічого не дає людям, оскільки вони, як отримували зарплату в конвертах, так і продовжуватимуть отримувати. „Проблеми” виникають у роботодавців: тепер вони будуть змушені з цієї зарплати більше платити в бюджет і більше відраховувати єдиного соціального внеску. Для людей плюс у тому, що в них збільшується розмір „світлої” зарплати й також збільшується ЄСВ у Пенсійний фонд, що має призвести до збільшення пенсії. У зарплаті виграють ті, кому все платили по-білому, офіційно. У бюджетній сфері: плюс і до зарплати, і до єдиного соцвнеску. Це дасть додатковий ресурс в бюджет і дозволить підвищувати соціальні стандарти до запропонованого рівня.

„Наступного року, якщо вдасться ще на 50% підняти мінімальну зарплату, то вона може становити більше 3000 грн, – каже Андрій Рева. – При середній заробітній платі 5500 грн – це вже буде європейське співвідношення між мінімальною і середньою зарплатами. Водночас, завдяки цьому збільшиться приток грошей, і, фактично, почнеться детінізація економіки. А це дозволить провести осучаснення пенсій і зробити цей процес постійним. Якби кожен рік осучаснювалися пенсії, а для цього потрібно просто мати ресурс, то в нас сьогодні середня пенсія була б десь 4-5 тисяч гривень. А середня зарплата - близько десяти”.

Тепер щодо тих, хто отримує соціальну допомогу. Серед них є і ті, хто може працювати, але не працює. І якщо прожитковий мінімум і мінімальна зарплата мають різницю у 100 гривень, то який сенс працювати. А якщо мінімальна зарплата відрізняється у два–три рази від прожиткового мінімуму, то, на думку Міністра, сидіти на соціалці стає економічно не вигідно. Це змушує людину йти працювати. Цим самим збільшуються бюджетні відрахування. Відповідно, витрати на соціалку зменшуються. І це також дозволить підвищувати соціальні стандарти.

Міністерство соціальної політики України


Newer news items:
Older news items:

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Останні новини

Курси валют

 

 

Календар

< серпня 2016 >
П В С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31